Szinte minden szempontból hátrányos a nutriák, azaz hódpatkányok megtelepedése és elszaporodása; márpedig Mosonmagyaróváron már a kertekbe is bemásznak, a vízpartokon pedig két lábon ágaskodva kérik, etessék őket. Egészségügyi szempontból ez veszélyes lehet, kórokozókat terjeszthetnek, ezért a város azt tervezi, kéri a rágcsáló gyérítését, csapdázását – írja a telex.hu.

Már 2021-ben jelezte a Fertő–Hanság Nemzeti Park Igazgatóság, hogy a hódpatkány egyre gyakrabban jelenik meg a Lajta vagy a Mosoni-Duna partján, de terjeszkedő idegenhonos inváziós faj, amely nemcsak a nyugodtabb, természetközeli élőhelyeken találja meg életfeltételeit, hanem egyre inkább alkalmazkodik az ember közelségéhez és a települések által nyújtott lehetőségekhez. Jelenléte azonban nemkívánatos, táplálkozása közben a vízi növényzetet nagy területen pusztítja, ezzel hátrányosan befolyásolja őshonos növény- és állatfajaink életfeltételeit. Gazdasági szempontból sem kedvező, mert megdézsmálja a szántóföldi ültetvényeket, és az öntözőrendszerekben, gátakban is súlyos károkat képes okozni.

Ezért már három éve is azt kérte a Nemzeti Park Igazgatóság, hogy senki ne etesse ezeket az állatokat, mert ezzel csak a szaporodásukat segítjük elő. Mosonmagyaróváron jelenleg a helyzet kezd kritikussá válni.


Dr. Novák Péter állatorvos arra figyelmeztetett, hogy ezek az állatok többféle kórokozót is terjeszthetnek, ám harapásuk lehet a legveszélyesebb, etetés közben akár véletlenül is okozhatnak súlyos sérüléseket az éles fogaikkal.

A legutóbbi helyi testületi ülésen Vida István önkormányzati képviselő napirend előtt azt mondta: mostanra ott tartunk, hogy bemásznak a kertekbe a Lajta mentén, és úgy látja, ha baleset vagy járvány indulna el az állatsimogatásból (hiszen nagyon sokan aranyosnak tartják, ezért rendszeresen etetik, simogatják ezeket az állatokat), az már a város felelőssége lenne.

Árvay István polgármester is egyetértett azzal, hogy valamit tenni kell, sőt nemcsak a nutria, hanem a hódok is gondot okoznak. Hozzátette, a Nébih kijelölhet országszerte olyan területeket, ahol elrendelik a rágcsáló gyérítését csapdázással. „Teljesen kiirtani nem lehet, nem is vadászható, biztosan nem fog eltűnni az életünkből; mindenesetre közösen megszólítjuk az illetékeseket, hogy ezt az eljárást kezdeményezzék. Etetni tilos, simogatni veszélyes" – mondta ő is.

hódpatkány

Ezek az állatok többféle kórokozót is terjeszthetnek, ám harapásuk lehet a legveszélyesebb – fotó: Pixabay

A nutria vagy hódpatkány Dél-Amerikából származó, nagy testű rágcsáló faj, mára a világ számos pontján elterjedt, idegenhonos inváziós fajjá vált. Elsősorban állandó vizek mellett nádasok és mocsarak környékén él.

Európába gazdasági céllal telepítették be, az 1930-as években prémje és húsa is népszerű volt, számos országban tenyésztették nagy mennyiségben. Az iránta való kereslet később megszűnt, a telepek nagy része bezárt, de a kiszabadult egyedek miatt idegenhonos inváziós fajként ma is jelen van hazánkban. 2016-ban került fel az Európai Unió számára veszélyt jelentő idegenhonos inváziós fajok jegyzékére.