Mielőtt a címben szereplő ökoszisztémákról beszélnénk, érdemes e fogalmat tisztázni. Nemzetközileg elfogadott meghatározás szerint ez társulás (biocönózis) és az élőhely (biotóp) együttese, de leegyszerűsített formában szokás "természeti rendszernek" is nevezni.

Ismeretes: az ökoszisztémákat nemcsak a klímaváltozás, hanem a környezet szennyezése és a földhasznosítás is veszélyezteti, de leginkább a káros tényezők kölcsönhatása. Ez utóbbiak komplexicitása miatt nehéz a káros hatásokat kiragadva rangsorolni, és azok meghatározása után az egyes tényezők elleni védekezési módokat meghatározni.

Ebből az összetett kérdéskörből a brit Reading Egyetem és az Ökológiai és Hidrológiai Központ kutatói azt vizsgálták, hogy a klímaváltozás és az élőhelyek fragmentációja hogyan hat a szárazságra különösen érzékeny 28 lepkefajra. Megállapításaik szerint a klímaváltozás a lepkéket erősen veszélyezteti.

lepke

A lepkék is veszélyben vannak – fotó: Shutterstock

Ha már nem tudjuk a globális felmelegedést megállítani, jobb földhasznosítási módszerekkel lehet az iménti gondokon enyhíteni. Így törekedni kell a természetközeli tájak visszaállítására és a fragmentáltság csökkentésére.