A tűzelhalás (Erwinia amylovora) elleni védekezés a gyümölcskertészek visszatérő nagy gondja. A Bécsi Műszaki Egyetemen új módszert dolgoztak ki a kórokozó elleni védekezésben, nevezetesen növényi kivonatokat állítottak hadrendbe. A Top Agrar Österreich lap arról számolt be, hogy almafákon talált flavonoidvegyületek a baktérium ellen szokásosan felhasznált antibiotikumok (sztreptomicin) felváltására igen ígéretesek.

A flavonoidokról tudjuk, hogy a növényvilágban elterjedt gyógyhatású vegyületcsoport tagjai. Sok gyógynövény a flavonoidoknak köszönheti előnyös tulajdonságait. A nevüket sárga színükről kapták (flavus latinul sárga). Az emberi szervezetben főleg antioxidáns hatásuk és/vagy szabadgyökbefogásuk miatt igen hasznosak. Számos előnyös tulajdonságuk mellett fontos antivirális, antibakteriális hatásuk is. A növényvilágban gyümölcs- és díszfákban növekedésregulátorként hatnak.

tűzelhalás

A tűzelhalás tünetei – fotó: Shutterstock

A baktérium elleni védekezésben mesterséges úton történő előállítás nem hozott kellő eredményt, mivel az így nyert vegyület – szemben az almafából nyert természetes anyaggal – instabil volt. Sikerült a kivont hatóanyagnak egy olyan stabil származékát előállítani, melyet felhasználás előtt egy pótlólagosan hozzáadott enzimmel kell aktiválni. (A jelzett enzim neve nem szerepel az osztrák közleményben. Szerk.) A készítményt a virágzó almafára permetezik ki.