A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szőlészeti és Borászati Intézete, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Georgikon Campusa, a MATE Tangazdaság Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság, valamint a Magyar Tudomány- és Innováció-menedzsment Alapítvány 2023. szeptember 8-án 10:00 órától Szőlőfajta-bemutató Szőlészeti – Borászati Szakmai Napot rendez a MATE Georgikon Campus cserszegtomaji Szőlészeti-Borászati Kísérleti telepén.

Az eseményen köszöntőt mond Nyitrainé Dr. Sárdy Diána (MATE Szőlészeti és Borászati Intézet, igazgató), Sáringer-Kenyeres Marcell (Keszthely Város Önkormányzat, képviselő), Dr. Brazsil József (Da Bibere Zalai Borlovagrend elnök-nagymester) és Dr. Szabó Péter (Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Georgikon Campus általános campus főigazgató-helyettes).

szőlő

A rendezvényen bemutatkozik a Gregoire szőlőkombájn is – fotó: Axiál Kft.

Ezt követően, egészen 12 óráig szakmai előadásokra kerül sor: Dr. Mikóczy Nárcisz Gyakorlati tapasztalatok a szőlő öntözésében címmel tart beszámolót, Makra Máté YARA-szaktanácsadó pedig a szőlő idei tápanyag-utánpótlási tapasztalatairól beszél. Ezt követően Dr. Bodor-Pesti Péter egyetemi docens, a MATE Szőlészeti és Borászati Intézet munkatársa a szőlőtermesztésben alkalmazható precíziós technológiai lehetőségeket veszi sorra, Vaszily Zsolt a Huminisz Kft. részéről a növénykondícionálásnak és a lombtrágyázásnak a mustminőség javításában betöltött szerepét  taglalja. A Tarján Acél Kft. képviseletében Mag Zoltán a fém támrendszer előnyeit ismerteti, Dr. Varga Zsuzsanna egyetemi docens, a MATE Szőlészeti és Borászati Intézet munkatársa gyakorlati szőlőfajta-bemutatót tart.



A tervek szerint negyed egy körül az AXIÁL Kft. GREGOIRE szőlőkombájnja mutatkozik be. Tizenhárom órától pedig az egyetem saját nemesítésű szőlőfajtáiból készült borokat ismerhetik meg a szakmai program résztvevői Dr. Szőke Barna, a MATE Szőlészeti és Borászati Intézet állomásvezetője, valamint Szládovics László, a MATE Tangazdaság Nonprofit Kft telepvezetője kalauzolásával.

– Négyéves hosszú kihagyást követően szeretnénk újra feléleszteni ezt a kiváló kezdeményezést és bemutatni a Dr. Bakonyi Károly és munkatársai által nemesített szőlőfajták értékmérő tulajdonságait – hallottuk dr. Szabó Pétertől. – Azt gondoljuk, az ilyen események lehetőséget teremtenek a szőlészeti-borászati szakembereknek, kutatóknak és érdeklődőknek a tapasztalatcserére, új ismeretek megszerzésére és a legújabb trendek megismerésére. Ezáltal hozzájárulnak az ágazat fejlődéséhez és a minőségi szőlőtermesztés és borkészítés előmozdításához.

A részvétel ingyenes, de regisztrációköteles.

Regisztráció: https://forms.gle/nVFPUirXie3p4wdt6

Facebook esemény: https://fb.me/e/11v1EPj3h