Nehezebb, de nem lehetetlen! A Busa forgókapás kultivátorának előnyei éppen az ilyen gazdaságokban mutatkoznak meg kivételes gyomirtó képessége miatt. Több ízben bemutattuk már a Busa KS FK forgókapás sorközművelő kultivátorát, de most beszéljenek helyettünk a gazdálkodók, akik már kipróbálták ezt a munkaeszközt.

Busa Bt.

Ökológiai gazdálkodás esetén, a kultivátorozás jelentősége különösen nagy – fotó: Busa Bt.

Három éve járjuk az országot ezzel a speciális kultivátorral, ez idő alatt több, mint 40 helyen próbáltuk ki, 40 különböző gazdaságban, különböző területi és agrotechnikai adottsággal, köztük jelentős számú biogazdálkodóval.

Milyen kérdések merülnek fel a megfelelő kultivátor kiválasztásakor?

• Milyen a gyomirtó képessége?
• Mennyire lehet megközelíteni a kultúrnövényt?
• Milyen gyorsan lehet vele dolgozni?
• Milyen talajstruktúrát hagy maga után?
• Mennyire strapabíró?

Ezekre a kérdésekre most nem mi fogunk választ adni, hanem három biogazda, akik már kipróbálták a Busa forgókapás kultivátorát.

Busa Bt.

40 különböző gazdaságban, különböző területi és agrotechnikai adottsággal próbálták ki a kultivátort – fotó: Busa Bt.

Récsei József, Fiad

„A gép kipróbálása során a következőket tapasztaltam:
• A pontos beállítás és a forgókapák mozgása miatt a kultúrnövényhez nagyon közel engedhető. (sajnos a domboldalban a csúszás miatt nem lehetett elég szűkre állítani de így is jobban állítható mint az általam eddig használt merev vagy a rugókapás kultivátorok).

• A vontatási sebesség növelésével javult a munka minősége főkép igaz ez a már nagyra nőt és megerősödött libatopnál (kevés volt a domboldalban a 70 LE).

• A forgókapák egyszer sem tömődtek el!

• A munka elvégzése után azt tapasztaltam a talaj jobban megtartotta a vizet, mint a merev kapával végzett kultivátorozás után (a forgókapák szebb munkát végeznek, mint a merev vagy rugóskapák)"

A teljes leírásért kattintson IDE!

Busa Bt.

A kultúrnövényhez nagyon közel engedhető – fotó: Busa Bt.

Kökény Attila, Székkutas

„A forgókapás eszköz nagyon nehéz, az örökkévalóságnak épült, ez talán az általam eddig ismert egyetlen hátránya, nehéz a húzása is. Ami jó benne, az a tiszta és gyors munkája. A forgókapákkal nagyon gyorsan lehet húzatni és a kapákat jól beállítva akár 2-3 cm távolságra is lehet haladni a főnövénytől. A kapák kialakítása miatt a főnövény nem sérült, amikor érintette az eszköz. Aránylag agresszívra állítottuk a kapák szögét, hogy jobban takarja a sort, de az egész sekély munkától az egész mély töltésig széles skálán tud dolgozni.

A beállítás is egyszerű és gyors, skála és csapszeg megoldja. A gyomokat jól megtörte, kirángatta vagy betakarta. Az egynyári növényeket, mint a libatop, megtörve, megszaggatva szórta vissza, de ugyanígy bánt el az aszattal is. A tépett növényeket egyenletesen betakarta poros földdel. A fenyércirkot szétszaggatta, az ecsetpázsitot viszont érdekes módon a teljes tarackos gyökérhálózattal kikapta a földből és feldobta a sorba. Ezt érdemes legyűjteni, mert vissza tudott gyökerezni a területen, de ez egy extrém gyomnyomású föld volt.”

A teljes leírásért kattintson IDE!

Busa Bt.

A gyomokat jól megtörte, kirángatta vagy betakarta – fotó: Busa Bt.

Búza Tamás, Gyomaendrőd

„Gazdaságunk eddig is rendelkezett hagyományos, úgynevezett saraboló kapás, illetve rugós kapás kultivátorral, de ezek hiányosságát, és munkaminőségét felülmúlta. Mik is ezek a problémák? Gazdaságunk a forgatás nélküli talajművelés elkötelezett híve, ahol a mulcs, a sorközművelést megnehezíti, míg ez az eszköz, gyönyörűen dolgozott a nagy szármaradványt hagyó kukorica előveteményben a napraforgó kelésében.

Azért is mondom így, mert megfelelő beállítás, és sebesség megválasztása mellett a szikleveles napraforgóban is lehetett alkalmazni, bár egy sorvédő tárcsa nagyban megkönnyítette, illetve nagyobb sebességgel való munkavégzést is lehetővé tett volna. Az állomány fejlődése során, ez már nem okozott problémát, sőt a nagyobb sebességgel történt munkavégzés lehetővé tette, hogy a kultúrnövény sorába töltögetést végezzen, illetve, a kelő gyomokat földel betakarja, megakadályozva azok fejlődését, illetve pusztulásukat okozzon.”

A teljes leírásért kattintson IDE!

További információért, referenciáért keresse irodánkat!
www.busabt.hu