A búza Európa és a világ legfontosabb és a legnagyobb területen termesztett kenyérgabonája, amely alapvető szerepet játszik az élelmiszer-ellátásban, éves termésének növelése pedig az éhínség elleni küzdelem egyik legfontosabb eszköze lehet – írja a farminguk.com. Sajnos vetésterülete a világban gyakorlatilag nem vagy csak minimális mértékben növelhető.

Tudósok szerint viszont a növény genomjainak további alapos feltárása (genetikai kódjának megfejtése) révén – a betegségekkel szembeni fokozott védelem és az extrém körülményekhez való alkalmazkodás mellett is – számottevően növelni lehet a hektáronkénti terméseredményeket. A genomok feltárása többek között a növény DNS molekulái nukleotid sorrendjének meghatározása (szekvenálása) útján történik.

Az Earlham Intézet, amely ezt a kutatást egyik legfontosabb feladatának tekinti, a közelmúltban 2 millió font támogatást kapott „a tudomány és gyakorlat közötti párbeszéd” erősítésére, azaz a kutatási eredményeknek a kísérletekbe való azonnali alkalmazására.

búza

Az éhínség elleni küzdelem egyik legfontosabb eszköze lehet a búza termésátlagának növelése – fotó: Shutterstock

A tudomány valóban sokat tehet a búza (és valamennyi fontosabb termesztett növény) globális termésének növeléséért, ezért a búza vizsgálatával és hibridizációjával világszerte több kutatóintézet foglalkozik. Gyakorlatilag azonban talán fontosabb lenne a növény genetikai potenciáljának teljesebb kihasználása. Amíg ugyanis a hektáronkénti termésátlag Nyugat-Európában 8 és 10 tonna között mozog, a nagy termelőnek számító Oroszországban és Argentínában 3, Ausztráliában és Kanadában pedig 2,5 tonnát tesz ki. Talán ebben kisebb erőfeszítéssel nagyobb eredményt lehetne elérni.