A konyhakertben "tevékenykedő" kártevőknek – legyenek azok levéltetvek, lepkehernyók vagy bogarak – mind-mind léteznek természetes ellenségeik. Egyszerű a megoldás: ültessünk a konyhakert és díszkert megsegítésére csalinövényeket, melyekkel kertünkbe hívhatjuk a ragadozó rovarokat –  írja a www.zoldpagony.com cikke alapján a novenyvedoszer.hu.

borágó

Kerti borágó (Borago officinalis) – fotó: pixabay.com

A csalinövények a leghasznosabb, legtermészetesebb növények, amelyeknek közös vonása, hogy amellett, hogy a hasznunkra vannak, még a könnyen nevelhető, strapabíró fajok közé is tartoznak, így még a kezdő kertészkedők is bátran elültethetik őket.

A hasznos ragadozó rovarok – a fátyolkák, a katicák, a pókok, az imádkozó sáskák, a zengőlegyek, a fülbemászók, a fürkészdarazsak és a futóbogarak – nem csak állati eredetű táplálékot fogyasztanak, hanem  az energiagyűjtéshez maguk is megkívánnak némi szénhidrátban gazdag virágnektárt és pollent, így néhány illatos virággal le lehet őket venni a lábukról.

Természetesen nem mindegy, hogy mit ültetünk: vannak olyan növények, amelyek sokkal jobb nektár- illetve pollenforrásnak bizonyulnak társaiknál. Az alábbiakban ezekről a növényekről lesz szó.


Kék búzavirág (Centaurea cyanus)

Dődike, égi virág, gabonavirág, sukolat, vadpézsma, vetési csüküllő, imolya, kék konkoly, zsukollat – erről a Dél-Európából származó, egyéves vadvirágról nem is gondolnánk, hogy különleges nektárkészletet halmoz fel leveleiben a virágzási időn kívül is. Nektárjának cukortartalma 75%, ami nagyon vonzó a katicabogarak, fátyolkák, fürkészdarazsak számára. Ha a magjait késő ősszel vagy kora tavasszal elvetjük, akkor nyár elejére már kékben pompázhat a konyhakert.

Fülesternye (Lobularia maritima)

A mézvirág, a tengerparti fülesternye vagy illatos ternye az egyik legigénytelenebb és legillatosabb egynyári növény, amit 15 cm magas, párnás növekedés jellemez. Bódító mézes illata gyorsan magához csalogatja a levéltetvekkel táplálkozó fürkészdarazsakat. Vethetjük magról, de áprilisban már a virágos palántáit is megvásárolhatjuk. Mutatós talajtakaró, de jól illik sziklakertekbe is.

búzavirág

Kék búzavirág (Centaurea cyanus) – fotó: pixabay.com

Kerti borágó (Borago officinalis)

A borágó egyéves, lágyszárú gyógy-, fűszer- és dísznövény, ragyogó kék virága, ehető, uborkára emlékeztető zamata van (szokás még uborkaszagú fűnek, borvirágnak is nevezni), amelyhez kifejezetten a hasznos bogarak vonzódnak. A zöld fátyolka igazi levéltetű-vámpír –  kimondottan kedveli a borágót, gyakran helyezi tojásait a szőrős levelekre. A borágó jó szomszédja lehet a paradicsomnak, tökféléknek, káposztának, karalábénak, epernek, babnak, szőlőnek, borsónak. Virágai vonzzák a beporzó rovarokat, ezzel elősegíti a zöldségnövények beporzását, illetve azok a beporzó rovarok is látogatják, amelyek a paradicsomot és káposztát támadó hernyókra vadásznak.

Izsópfű (Agastache)

Az Észak-Amerikából származó évelő, gyógy- és fűszernövény 60 cm magasra nő, aminek a feltűnő ibolyakék virágzata vonzza a pillangókat és a hasznos rovarokat. Napos, meleg helyre kell ültetni, télen pedig le kell takarni a tövét mulccsal.

Ánizsillatú izsópfű (Agastache foeniculum)

Ez a nagytermetű évelő növény Észak-Amerikában őshonos. Veteményeskertbe ültetve elűzi a káposztamolyokat.

Festő pipitér (Anthemis tinctoria)

A közepesen magas, bokros növekedésű,  évelő növény Magyarországon is őshonos. Házikertekbe, sziklakertekbe, fűszer és gyógynövénykertekbe egyaránt jól illik. Sárga virágaival számos kulcsfontosságú rovart csalogat a kertünkbe. A növény az elvirágzott hajtások folyamatos szedésével ismételt virágzásra késztethető , 2-3 évente pedig szétültetéssel szaporítható.

festő pipitér

Festő pipitér (Anthemis tinctoria) – fotó: pixabay.com

Facélia - mézontófű

A legkiválóbb mézelő növény, aminek a méztermő képessége elérheti a 200 kg/ha-t. Kiváló hatást gyakorol a talajra, gyéríti a kártevőket és magához csalogatja a kerti rovarokat is. Gyökérzetének fonálféreg ölő (nematicid) hatása miatt értékes lehet a vetésváltásban is. A lágyszárú növények között a legjobb mézelő növény.

Mustármag

Gyökérzete olyan biológiailag aktív anyagokat termel és választ ki amelyek a talajban elgázosodnak és ciántartalmuknál fogva elpusztítják a károsító fonálférgeket, drótférgeket, cserebogárpajorokat és más talajlakó kártevőket.  Ennek következtében gyakorlatilag fertőtleníti a talajt.

Lórom, lósóska vagy egyszerűen sóska (Rumex)

A szikes pusztáktól kezdve a havasi legelőkig, a lápokon át a homokbuckákig mindenfelé megterem. Virágzata a levéltetveket és a hangyákat vonzza magához. Igazi csalinövény!

büdöske

A salátaágyástól is könnyebb távol tartani a csigákat, ha mind a büdöske körül gyűlnek össze – fotó: pixabay.com

Büdöske

Kitűnő csalinövény ami hatékonyan segít a kártevők elleni harcban. Ültessünk belőle a veteményesbe, mivel a gyökerei által kibocsájtott vegyület segíti a fonálférgek elleni védekezést.

Mivel népszerű a csigák körében, számukra egyfajta csalinövényként is szolgál. A salátaágyástól is könnyebb távol tartani a csigákat, ha mind a büdöske körül gyűlnek össze. A virág egy olyan jellegzetes illatot bocsájt, ki ami távolt tartja a szúnyogokat és kártevőket a kertünktől.