A kukorica vetése egy olyan momentum, amellyel lezáródnak lehetőségeink a termőhelyi potenciál kihasználásának további javítására. Mindaz, amit eddig nem tettünk meg, vagy itt elrontottunk, nem, vagy csak részben javítható, pótolható.

Nem lehet már másik fajtát választani; nem lehet kicserélni a vetőmagot; nem lehet helyrehozni az elrontott talajt; nem lehet pótolni, nem lehet egyenletesebbre rendezni, nem lehet lejjebb tolni vagy feljebb húzni a magot a talajban. A vetés előtt közvetlenül, vagy a tenyészidő során kiadott műtrágya csak bizonytalanul fejti ki hatását, ha egyáltalán kap elegendő nedvességet. – Mindezek tudatosítása a Vetőnap egyik küldetése.

A korszerű vetőgépek bonyolultak, szükség van a vetőgép körüli teendők, s a mesterfogások elsajátítására, a használati tapasztalatok megbeszélésére - a Vetőnap ebben is szerepet vállal.

Dalmand, Vetőnap 2016

Érkeznek a vetőgépek a bemutatóra – fotó: MKK

Ne feledkezzünk meg a vetőgép forgalmazókról sem! Nekik is kell egy fórum, ahol összehasonlíthatóan, hitelesen bemutathatják az általuk forgalmazott gépek valódi értékeit. A gépek munka közbeni bemutatása során megalapozottabb vásárlási döntést lehet hozni.

Miért május 5-én?

Április közepén sokan nem tudtak volna eljönni a munkacsúcs miatt, ezért ütemezték a szervezők május 5-ére a Vetőnapot, amikor még élnek a friss tapasztalatok, s könnyen ötvöződnek az új ismeretekkel. Még jócskán a következő évi vetés előtt vagyunk, így kényelmesen fel lehet készülni a 2017. évi vetésre!

Milyen érdekesség vár még az érdeklődőkre?

Különösen hasznosnak ígérkezik a parcellák mellett előkészített vetésidő és vetésmélység bemutató. Az április 12-én és 20-án vetett kukorica addigra már kikel, a többi kelő félben lesz, s amit aznap vetünk, majd együtt kel a versenyparcellákkal. A különböző vetésmélységekből előtörő növények jelezni fogják, melyik vetésidő, s abban melyik vetésmélység lett volna a legjobb választás. A vetőgépek „Kötelező” és „Szabadon választott” technológiával vetett parcellái talán eddig soha nem látott szakmai csemegének számítanak!

Még nem hallottunk olyan mutatványról, ahol 5 szupervetőgép hasonló versenykűröket futott volna! A helyszínen mindent mérünk. Mindenki bekapcsolódhat a Szent István Egyetem és a Műszaki Intézet szakemberei által alkotott és irányított mérőcsapat munkájába, s majd hasznosíthatja a szerzett gyakorlatot! A szakmai profizmust a gépforgalmazók és a Dalmand Zrt munkatársai garantálják!

Ha még nem jelentkezett, itt pótolhatja!