Az elmúlt hetek két legfontosabb híre volt, hogy

Viszont a deszikkáló szerek drónnal történő kijuttatása továbbra sem lehetséges! Drónnal csak azon szerek juttathatók ki, amelyek engedélyokiratában a pilóta nélküli légijármű külön nevesítésre kerül.

A Mospilan 20 SG engedélyokirata szerint a mostani módosítás után már engedélyezett a szer kijuttatása drónnal Combi-protec hatásfokozó segédanyaggal való kombinációban cseresznyében, meggyben és dióban. De kizárólag a három említett kultúrában és a hatásfokozóval kombinálva.

Más esetben, más kultúrában nincs lehetőség drónos növényvédelmi kezelésre.

A drónos permetezés előírásairól, az előírások be nem tartásának kockázatairól ebben a cikkünkben írtunk legutóbb.


Vannak drónos szolgáltatók, akik viszont "bevállalósak"

A közösségi oldalon számos olyan bejegyzést lehet elcsípni, amelyekben drónos szolgáltatók például napraforgó deszikkáláshoz ajánlják fel szolgáltatásaikat. Van olyan vállalkozó, aki azt is nyíltan bevallotta, hogy tavaly óta 5000 hektárt fújt le, és idén augusztus-szeptemberre már 1500 hektárnyi területre van deszikkálásra előjegyzése.

csaló drónos permetezés

Fontos tudni, hogy jelenleg nincs engedélyezett növényvédő szer deszikkáláshoz és állománykezelésre a fent részletezett módon (Mospilan + hatásfokozó meggy/cseresznye/dió kultúrában) kívül.

Százezres vagy akár milliós bírság

A drónos szolgáltatókat a Nébih is ellenőrzi, komoly bírságokra számíthatnak az illegálisan tevékenykedők. Kérdésünkre a Nébih elmondta, hogy amennyiben a hatóság jogsértést állapít meg, felelősségre vonhatók a következő személyek:

  • a nem jogszerű drónos növényvédelmi szolgáltatást nyújtó drónpilóta,
  • az alkalmazott permetező drón tulajdonosa,
  • a nem jogszerű szolgáltatást igénybe vevő gazdálkodó,
  • és az érintett növényvédelmi szakértő.

A szankciók egyike a növényvédelmi bírság kiszabása. A bírság összege számos tényezőtől függ, például: történt-e károkozás, első esetben fordult-e elő a jogsértés, pontosan milyen jogsértés(ek) bizonyítható(ak) stb. A fentebb felsorolt érintettek – így a termelő is – a jogsértés súlyosságától függően százezres nagyságrendtől milliós nagyságrendig terjedő értékű növényvédelmi bírságra számíthatnak.

Mielőtt bárki igénybe venne drónos növényvédelmi szolgáltatást, maximálisan legyen körültekintő, kérje el a vállalkozótól a szükséges papírokat, győződjön meg arról, hogy minden feltétel adott, és tiszták a felelősségi kérdések is.