Egyebek közt ezeket sikerült megtudnunk partnereinktől körkérdésünk alapján.

A Syngenta kukoricanemesítési programja az elmúlt években komoly változásokon ment és megy keresztül mind globális, mind európai szinten – mondta lapunknak Krupp Kristóf, a Syngenta Kft. kukorica és kalászos vetőmagok termékfelelőse.

– Legújabb hibridjeink már ebbe az új nemesítési érába tartoznak, ahol alapvető elvárás a magas terméspotenciál, kiváló agronómiai csomag, ami például a kitűnő szárszilárdságot foglalja magában – részletezte a szakember. – Az egyre szélsőségesebb éghajlathoz a kukoricanemesítésnek is alkalmazkodnia kell, emiatt fő cél az aszályos időszakot egyre inkább toleráló hibridek létrehozása. Artesian márkanév alatt mi is számos lehetőséget nyújtunk a partnereinknek. A szárítási költségek hektikusságára pedig a gyors vízleadású hibridek választása jelenthet megoldást, ez a tulajdonság ugyancsak egyre fontosabb nemesítési programunkban. Kukorica portfóliónk legújabb tagjai a prémium szegmensben az SY Artos és SY Stacio hibridek. Előbbi egy FAO 350-370 érésű, utóbbi pedig a FAO 360-380 kategóriába érkezett. Termelőpartnereink számára már elérhetőek az idei vetési szezonban. Legújabb silóhibridünk az SY Andromeda (FAO 560-580), ami az SY Zoan követőjeként érkezett a szegmensbe az Artesian égisze alatt. Emellett lehetőséget nyújtunk jó ár-érték arányú szemes kukoricáinkkal is azoknak, akik stabil, jól termő korai kukoricákat keresnek. 2024-ben az SY Scorpius (FAO 350-360), valamint SY Ozone (FAO 330-340) hibridünk vált elérhetővé.

kukorica

A FAO 360-380 éréscsoportba érkezett új hibrid, az SY Stacio – forrás: Syngenta

A tavalyi év jobban kedvezett a kukoricának

Krupp Kristóf kérdésünkre azt is elmondta: mivel a 2023-as előállítási év kedvezőbb volt az azelőttinél és az agronómus csapat kiváló munkát végzett, így megfelelő mennyiségű vetőmag/hibrid szortimentből tudnak a termelők választani. A már jól ismert prémium Syngenta genetikák, mint például az SY Solandri, SY Minerva, vagy az SY Torino is rendelkezésre áll még, de egyéb más kukoricahibridek vetőmagjai is elérhetők. A szakember tapasztalatai, illetve a Syngenta adatai alapján a cég piacrésze kukoricavetőmag oldalon egyre inkább fejlődik a folyamatosan növekvő termelői igényeknek köszönhetően. Mint mondta, nehéz megjósolni, hogy a kukorica vetésterülete 2024-ben merre mozdul, de abban bíznak, hogy a  tavalyihoz képest nagyobb lesz.

A RAGT Vetőmag Kft. részéről Sík Imre country manager az Agroinformnak elmondta: a növénytermesztés terén az utóbbi években új lehetőségek nyíltak meg, melyek középpontjában a jövedelmezőség és a termésbiztonság továbbra is kulcsfontosságú szerepet játszik.

Minimalizálják a környezeti hatásokat

– Az agráriumban egyre nagyobb hangsúlyt kapnak azok a technológiák és módszerek, amelyek lehetővé teszik a termelékenység növelését, miközben minimalizálják a környezeti hatásokat – fogalmazott Sík Imre. – Az RAGT nemesítői már több mint egy évtizede azonosították a kukoricatermesztést veszélyeztető környezeti körülményeket. Ezek alapján kiemelt figyelemmel fordulnak azon hibridek felé, amelyek e viszonyok között is kiemelkedő teljesítményre képesek. Olyan minősítési rendszert dolgoztak ki, amely lehetővé teszi az egyes hibridek besorolását azok legmeghatározóbb tulajdonságai alapján. Az OpLit termékcsalád révén az RAGT portfóliója legellenállóbb kukorica hibridjeit kínálja. Ezek a hibridek kedvező években csúcstermésre képesek, de a nehéz években is jól alkalmazkodnak, ezáltal képesek mérsékelni a veszteségeket, amit a  tavaszi hirtelen lehűlések, száraz, magas hőmérsékletű nyarak vagy a szélviharok okozhatnak. A kukoricatermesztés, csakúgy mint a többi növény előállítása esetén a gyomosság meghatározhatja a jövedelmezőségünket, sikerünket. A nem kívánatos növények a területen elnyomják a kultúrnövényt, azt a tápanyagot és vizet használják, amiért az elvetett kultúra is verseng. A nehezen irtható egyszikűek esetén a DUO System technológia a sok esetben a növény számára legnehezebben elérhető víz megőrzésében is segít. A fenyércirok, tarackbúza és a többi hasonló gyomnövény sokkal életrevalóbb, így el tudja vonni a maradék vízkészletet is a kukoricától. Sokat segíthet a gazdálkodók ez irányú előrelátása is.

kukorica

Az RGT Texero (FAO 370-380) vetése normál és gyengébb adottságú területeken is ajánlott – forrás: RAGT

Sík Imre jelezte: a RAGT rendkívül széles kínálattal rendelkezik, amelyben minden kukoricatermesztő megtalálhatja azt a hibridet, melynek termesztésével az adott viszonyok között a legnagyobb termést és árbevételt érheti el. Nemesítőik azon dolgoznak, hogy génmódosítás nélküli megoldásokat találjanak és természetes úton, a modern biotechnológiai eljárások alkalmazásával hozzanak létre a jelen és jövő kihívásainak egyaránt megfelelő hibrideket. A RAGT termékkínálatában többségben vannak azok a hibridek, amelyek képesek mérsékelni a környezeti körülmények kedvezőtlen változásának káros hatásait. Hibridjeik már több mint fele rendelkezik szárazságtűrésre utaló minősítéssel.

A gazdálkodók nem túl optimisták

– Az RGT Texero (FAO 370-380) vetése a normál és gyengébb adottságú területeken is ajánlott, ilyen körülmények mellett is kimagasló termőképesség jellemzi ezt a környezeti stresszhatásokat jól toleráló kukoricát – részletezte a szakember. – A korai vetést jól tűri, kezdeti fejlődése gyors. Fontos jellemzője a jó csőegészség, a csövet érő fertőzésekkel szemben kevéssé fogékony, amely megmutatkozik a termés alacsony toxinszennyezésében is.



Kérdésünkre hozzátette: tavaly általános volt a vetőmagtermesztő terület csökkenése az EU-ban, Magyarországon pedig az európai átlagnál is nagyobb mértékű volt a visszaesés. Ez azonban nem befolyásolta a rendelkezésre álló vetőmagok mennyiségét. A RAGT nemcsak kiváló minőségű, de magyarországi raktárkészletről azonnal elvihető vetőmagkészlettel rendelkezik, így minden igényt kielégítően tudják kiszolgálni a magyar gazdákat.

– A piacot jellemző túlkínálat úgy gondoljuk, hogy az idei évre is maradni fog – jelezte. – A vetőmagok átlagos ára 2023-ban jelentős (piaci szegmenstől függően 20-30%-os) áremelkedést mutatott az előző évhez képest. Mindez a kialakult bizonytalan gazdasági környezetnek, valamint a magasba szökő inputköltségeknek – elsősorban az energiaárak emelkedésének – volt köszönhető. A kukoricavetőmag és a termény árának rendeződése a teljes szektor egyensúlyba kerülése után várható. Általánosságban elmondható, hogy a gazdálkodók hangulata nem túl optimista, sokan félve tekintenek még az idei évre és várhatóan próbálják csökkenteni a költségeiket, így azt tapasztaljuk, hogy a gazdák által vásárolt mennyiség egyelőre stagnál. Magyarországon a kukorica vetésterülete 2023-ban jelentősen, csaknem 20 %-kal csökkent. A szántóföldi növények termesztésében tapasztalható rossz terméseredmények, a kalászosok és a napraforgó irányába tolták el a vetésforgót. A gyengülő árbevételek miatt a gazdák inkább az alacsonyabb költségekkel is biztonságosabban előállítható növények termesztését választották a vetésforgóban. Pontos jövőképet azonban nem lehet és senki nem is tud felvázolni, de úgy gondoljuk, hogy a tavalyi éves szinten gondolkodhatunk idén is. Rövid távon azt látjuk, hogy stagnál a kukoricatermő terület, de hogy hosszú távon ez hogyan alakul, az elsősorban az európai unió mezőgazdasági stratégiájától függ. Fontos azonban kiemelnem, hogy a nemesítési terület továbbra is azon dolgozik, hogy újra meghaladjuk az 1 millió hektárt.

A korai érésidő válik a legfontosabb szemponttá

Sólyom János, a Corteva Agriscience magyarországi vetőmag termékmenedzsere válaszában előre bocsátotta: a Corteva rendelkezik a világ legrégebbi kereskedelmi célú hibridkukorica-nemesítésével.

kukorica

A dinamikus vízleadási képességű, 450-nél rövidebb FAO számú hibridek közül a Corteva portfóliójában újdonság a P9944 Optimum® AQUAmax® kukoricahibrid – forrás: Corteva

– Olyan egyedülálló génállományt hoztunk létre, amely az iparágban vezető teljesítményt nyújt és amely lehetővé teszi, hogy a növények kevesebb erőforrással többet termeljenek, miközben védelmet nyújtanak a rovarok, a gyomok, a betegségek és a szélsőséges éghajlati jelenségek ellen – közölte. – A szárazságtűrés és a gyors vízleadás mindig is fontos tulajdonsága volt a kukoricahibrideknek. A dinamikus vízleadási képesség nagyban hozzájárul a szárítási költség minimalizálásához. A gazdák szárítási költségeinek csökkentése érdekében egyre inkább a korai érésidejű, alacsonyabb FAO számú hibridek felé fordulnak, amelyek alacsonyabb nedvességtartalommal és hamarabb takaríthatók be, akár pótlólagos szárítás nélkül. Emellett a kiszámítható hozamok egyre fontosabbá válnak, így a termésstabilitás is egyre nagyobb szerepet játszik a gazdák döntéshozatali folyamatában. Ezért a Corteva az Optimum® AQUAmax® kukorica hibridek nemesítésére összpontosít, amelyek a rendelkezésükre álló vizet a lehető leghatékonyabban használják fel és szélsőséges, az átlagosnál szárazabb vagy csapadékosabb időjárási körülmények között is képesek átlagon felüli terméshozamot produkálni.

Újra nőhet a vetésterület

Az említett dinamikus vízleadási képességű, 450-nél rövidebb FAO számú hibridek közül a Corteva portfóliójában újdonság a P9944 Optimum® AQUAmax® kukoricahibrid, ami azért nagyon jó választás a gazdálkodók számára, mert valódi kompromisszum a minél nagyobb termés és a minél alacsonyabb szárítási költség között. A Corteva a gazdálkodók támogatása érdekében továbbra is az ár-érték arányos stratégiára összpontosít, és azon dolgozik, hogy olyan megoldásokat adjon a gazdálkodók kezébe, amelyek segítik őket termelékenységük és jövedelmezőségük optimalizálásában. A vállalat érzékeli a gazdák költséghatékony megoldások iránti érdeklődését és kínálata kialakításakor figyelembe veszi azt.

Sólyom János szerint a piaci visszajelzések alapján jó esély van arra, hogy 2024-ben nő a kukorica vetésterülete Magyarországon.

Szanyi István, a KWS Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója kérdésünkre azt válaszolta: továbbra is a termés, ezen belül a terméspotenciál és a termésstabilitás egyensúlya a legfontosabb nemesítési célkitűzés. Az intenzív vízleadás szintén fontos tényező marad a szárítási költségek drasztikus emelkedése miatt. A kelet-közép európai szortimentben a szárazság és hőstressztűrés a stabilitás kulcsa.

kukorica

Az idei esztendőben két új hibrid bővíti a sort: a KWS OLTENIO a CC3 míg a KWS FORTURIO a P4G kategóriában – forrás: KWS

– A modern KWS hibridek termőképessége kiemelkedő, miközben megoldást nyújtanak a klímaváltozás okozta szárazság és hőstressz kihívásaira, valamint az energiadrágulásból adódó magas szárítási költségekre – fogalmazott Szanyi István. – A korábbi virágzás biztosíték a megfelelő termékenyülésre a visszatérő hőstressz időszakának megérkezése előtt. A széles adaptációs képességgel rendelkező hibridek első ilyen képviselője a KWS HYPOLITO, amely példátlan gyorsasággal vált népszerűvé a hazai gazdálkodók fajtaválasztásában. Az idei esztendőben két új hibrid bővíti a sort: a KWS OLTENIO a CC3, míg a KWS FORTURIO a P4G kategóriában.

Az ügyvezető hozzátette: a KWS felkészült modern hibridjei iránti növekvő keresletre, a hazai igények kielégítését a lehető legnagyobb mértékben hazai vetőmag-előállító partnerei, a mezőhegyesi Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt., valamint a hódmezővásárhelyi Hód-Mezőgazda Zrt. által termelt minőségi vetőmaggal biztosítja. Jelezte azt is, hogy a KWS kukorica vetőmag rendelésállománya már most meghaladja a tavalyi értékesített mennyiséget, amely döntően az új modern hibridek iránti megnőtt keresletnek és a megbízható KWS KASHMIR és KWS INTELIGENS fajták iránt mutatott lojalitásnak köszönhető.

Ami pedig a kukorica termőterületét illeti, véleményük szerint a szemeskukorica vetésterülete a tavalyi, nagyon rég nem látott mélységhez képest 10% körüli mértékben növekedhet, de így sem éri el a korábbi évek nagyságrendjét.

Itthon szelektálnak

A Limagrain Hungária Kft. számára Magyarország stratégiai jelentőséggel bír, amit az is jelez, hogy a világszerte működő, közel 120 nemesítő állomásuk közül a legnagyobb nemesítési hálózattal rendelkező állomás hazánkban található és itt a legnagyobb a szelekciós vonalak és a kutatási hibridek száma is.

kukorica

Danubia hibridek terméseredményei két aszályos évben, a kísérleti átlaghoz viszonyítva – forrás: Limagrain

"Ahhoz, hogy a magyar és a régiós igényeket maximálisan szem előtt tudjuk tartani, minden kísérleti helyszínen meteorológiai állomással és tenziométerek segítségével gyűjtünk adatokat és végzünk elemzéseket. A legmodernebb nemesítési módszereket és technikákat használjuk, a teszteléseket stresszes körülmények között végezzük" – közölték.

kukorica

A Limagrain idén két új Danubia hibridet vezet be, egyet a középkorai szegmensben, ez az LG 31.350... – forrás: Limagrain

A Limagrain olyan hibrideket nemesít, melyek megfelelnek az új technológiai és gazdasági követelményeknek, valamint a gazdálkodók és a különböző mezőgazdasági ágazatok specifikus igényeinek. Figyelnek a hozamra, a növények betegségekkel és kártevőkkel szembeni ellenállóságára és az éghajlati jellegzetességekre.

A cég középkorai és középkésői kukoricanemesítési programjait a magyar nemesítő állomás (Zsombó) kollégái vezetik. Irányításukkal új kukoricanemesítési program indult, ez a Danubia projekt. A Danubia hibridek nemesítése, tesztelése a Duna menti országokban zajlik, célzottan a közép-kelet európai piacokra. A projekt sikerének záloga, hogy a Danubia hibridek beltenyésztett vonalainak szelekciója hazai klimatikus viszonyok között zajlik. Ennek köszönhetően a vonalak keresztezéséből születő Danubia hibridek magas terméspotenciállal, kiemelkedő aszálytűréssel és nagyon jó termésstabilitással rendelkeznek.

kukorica

...egyet pedig a középérésű csoportban, ezt LG 31.380-nak hívják – forrás: Limagrain

A piaci igényekhez igazodva a cég két új Danubia hibridet vezet be, egyet a középkorai (LG 31.350) egyet pedig a középérésű (LG 31.380) szegmensben. Így a termelők egy szélesebb hibridszortimentből választhatnak, amennyiben FAO300-400-as hibridet szeretnének vásárolni.