Közismert, hogy az állattartásban (és a növénytermesztésben is) a különböző fajták keresztezése általában javítja az utódok teljesítőképességét. Ez a kedvező hibridhatás a szarvasmarhákra és a hústermelésre szánt hibridborjakra is érvényes, mivel az eltérő hasznosítású szülőktől származó növendékek jobb takarmányhasznosítást és jobb húsminőséget (húsíz és márványozottság) mutatnak – írja az agproud.com.

borjak

A rendellenességet a húshasznú növendékeknél, főleg a bendő savas és instabil környezetében egy bakteriális fertőzés váltja ki – fotó: pixabay.com

A témával foglalkozó állatorvosi szakértők azonban egy speciális veszélyre hívták fel a figyelmet, amely szerint az eltérő típusú (tejhasznú, illetve húshasznú) fajták keresztezése esetén, az utódok fejlődésében az átlagosnál sokkal gyakoribb a bendőgyulladás és a májtályog előfordulása (különösen, ha az apaállat a húshasznú).

Ezt a rendellenességet a húshasznú növendékeknél, főleg a bendő savas és instabil környezetében egy bakteriális fertőzés váltja ki, és annak gyakori előfordulása – a növekedés visszavetése és a nagyobb kiselejtezési arány révén – komoly veszteséget okozhat a marhahús termelőknek.


A precíz és kiegyensúlyozott takarmányozás (megfelelő adalékanyagokkal kiegészítve), a tiszta alom és abszolút tiszta ivóvíz használata, a stresszhatások maximális kiszűrésével, illetve a száraz és árnyékolt pihenőhelyek biztosításával, valamint az állatok egészségi állapotának folyamatos figyelemmel kísérésével együtt azonban a fent vázolt veszélyek lényegesen csökkenthetők.