Miután a második világháború végnapjaiban atombombát dobtak Hirosimára, ami elképesztő méretű pusztulást okozott, meglepő módon több fa átvészelte a sugárzást a város szívében. Naka-ku kerületben, a Honkawa folyó melletti füves parkban található egy babiloni szomorúfűz, amely csupán 370 méterre található az Aioi-hídtól. (Eredetileg a kor egyik legmodernebb hídjaként számon tartott Aioi volt a célpont, azonban a bomba a szél miatt 300 méterrel arrébb robbant fel.) Bár a fűzfa törzse széthasadt a bomba becsapódásának következtében, a mai napig él, sőt új hajtások is vannak rajta.

Dr. Nassrine Azimi, az Egyesült Nemzetek Szervezete Képzési és Kutatási Intézetének vezető tanácsadója szerint a fák figyelik, hogyan élünk: emlékeznek mindenre, ami eddig történt, és mindezt megosztják velünk üzenet formájában. A fennmaradt növényeket japánul hibakujumokunak nevezik, ami nagyjából azt jelenti: „lebombázott fák". A Hirosima Green Legacy nevű szervezet 62 ilyen hirosimai növényt tart számon.


A számos szomorúfűz mellett megtalálhatók ezek között óriás kámforfák, datolyapálmák, eukaliptuszbokrok és Yoshino cseresznyefák is.

A másik lebombázott városban, Nagaszakiban pedig kb. 50 hibakujumokut tartanak számon a bomba hipocentrumának 4 kilométeres körzetében. Sok növényen ugyan felfedezhetők a radioaktív csapadék okozta hegek, ám ennek ellenére a növények ma is hoznak új hajtásokat.

Forrás: 24.hu

Az indexkép csupán illusztráció (Shutterstock)