A legveszélyesebb emberi munkák közé tartozó fakitermelés az évek során egyre inkább a megfelelő szaktudású munkaerő hiányával küzd, többek között ez is hozzájárult a többműveletes fakitermelő gépek egyre nagyobb mértéket ölt.

A technikai fejlődéseknek köszönhetően egyre inkább terjed a folyamatgépesített fakitermelés is, és az eddig többnyire fenyvesekben zajló harvesz­teres technológia napjainkban már lombos állományokban is alkalmazható.

A harveszterek elmaradhatatlan munkatársa a forwarder. A rendszer nagy előnye, hogy nincs szükség további gépekre, munkaerőre, mivel akár két munkás két géppel képes végrehajtani a faállomány letermelését, és időjárás biztos út mellé közelíteni a faanyagot. A kombinált gépek megjelenése óta ez tovább redukálható egy gépre és egy gépkezelőre. A gépeknek magas a beszerzési áruk és az üzemeltetésük is drága, de a hagyományos fakitermelésekhez képest ötször, tízszer nagyobb teljesítményre is képesek.

Így lendül a magasba játszi könnyedséggel több 100 kg

Így lendül a magasba játszi könnyedséggel több száz kg – fotó: Valkon 2007 Kft.

A Valkon 2007 Kft. tapasztalatai alapján az erdőgazdálkodók a területek adottságaitól, a fafajtáktól és a domborzattól függően különböző gazdálkodási technológiákat alkalmaznak. A termékek értékesítési csatornája nagyban behatárolja, milyen gépesítési megoldásokat használnak az adott területeken. Vannak kiemelkedő magángazdálkodók, akik folyamatosan fejlesztik gépparkjukat, viszont találhatóak olyan gazdaságok, akik több évtizedes technológiát használnak.

Általánosságban elmondható, hogy mind az állami, mind a magánszektor szeretne új és korszerű gépekkel dolgozni, de sajnos a tőkehiányos gazdálkodás miatt sokan maradnak a régi berendezések fenntartásánál.

Ha a fakitermelés gépeit nézzük, elmondható, hogy jellemzően a gazdálkodásban már bevált megoldásokat alkalmazzák, viszont akinek az idő és termelékenység a fő szempont, egyértelműen a nagyobb méretű gépek irányába nyitott fejlesztés területén. Egyre több helyen jelennek meg a kitermelőfejek, önjáró-kitermelők, a forwarderek és a nagyobb aprítók.

A traktorokról elmondható, hogy a kisebbek (100 LE körül) csemetekertekben, telepítések sorművelésében, rakodási munkákban vesznek részt, még a nagyobbak (200-350 LE) talaj-előkészítésben, erdészeti szárzúzásban, aprítógépek meghajtásában használatosak. Nagyon fontos, hogy a gépeket mindig az adott munkafolyamathoz kell igazítani, és ennek megfelelően kell kiválasztani a szükséges traktort. Sokszor ez még mindig fordítva történik, a már meglevő traktorhoz választanak munkagépet, és ez később behatárolja a berendezés kihasználtságát, a munka minőségét. A traktort egyedileg, a felhasználási körülményekhez és a munkagép igényeihez kell felszerelni, ellátni kiegészítőkkel, így tudjuk elérni azt, hogy hosszabb távon üzembiztosan, hatékonyan és alacsonyabb fenntartási költségekkel tudjon a gépkapcsolat üzemelni.

Emel, húz, vonszol és soha el nem fárad

Emel, húz, vonszol és soha el nem fárad – fotó: Valkon 2007 Kft.

Beruházáskor mindig kompromisszumokat kell kötnünk. Mindegyik traktornak, munkagépnek vannak pozitív és negatív tulajdonságai attól függően, hogy a vásárló mit tart fontosnak, és milyen tulajdonságokat helyez előtérbe. Vannak, akik a munkafeladatra választanak specifikusan munkagépet, és ehhez traktort, de találkozni olyan gazdálkodókkal is, akik a „mindenre szeretném használni” elgondolás alapján választanak. Természetesen, akik az árat helyezik a döntés fókuszába, és hagyományos mezőgazdasági traktort vásárolnak, sokszor lemondanak a gép erdészeti munkára való maximális alkalmasságáról. Cégünk erdészeti munkákra a Valtra típusú traktorokat ajánlja 100-350 LE között, valamint a Kesla kiközelítő kocsikat 10-12 tonnás teherbírással a hozzá tartozó daruval – mondta Jócsák Attila, a Valkon 2007 Kft. erőgépkereskedelmi vezetője.

traktorFestői környezetben, egy szép nagy csokor fával – Mátyás Kft.

A Mátyás Kft. meglátása szerint a hazai erdőkben dolgozó gépek átlagéletkora legalább 10 évvel magasabb, mint Nyugat-Európában, és bár a magyar géptulajdonososok, fakitermelők képzett szakemberek, és a korosabb gépekkel is meg tudják oldani a hagyományos termeléseket, ezekkel a berendezésekkel az erdőtörvény elvárásainak egyre nehezebbe tudnak megfelelni.

A gazdálkodók többsége folyamatosan fejlesztésre törekszik, ám ez legtöbbször nem a berendezések életkorában nyilvánul meg, hanem abban, hogy próbálnak más típusú gépeket beszerezni, illetve a hagyományos vonszolós technológiát forwarderesre cserélni. Anyagi lehetőségeikhez mérten a Nyugat-Európából bekerülő, használt gépeket vásárolják meg, és ezzel próbálnak a szigorodó előírásoknak megfelelni.

Erdészeti gép vásárlásakor a hangsúly a komplexitáson és a funkcionalitáson van. Tehát, hogy az összes felmerülő munkafolyamatot el tudja végezni, a nevelővágástól kezdve a bontóvágáson át a tar- és végvágásig.

traktor

Így nyugodtnak tűnik, de az erdőben egy vadállat – fotó: Mátyás Kft.

A modern erdészeti gépek legfontosabb feladata a megbízható, pontos munkavégzés, ami a lerövidült termelési ciklusokban jelenik meg, vagyis az október 1-től, március 1-ig tartó fakitermelési időszakban. Ehhez a berendezéseknek alkalmasnak kell lenniük a napi 2-3-szor 8 órás műszakban való munkavégzésre, és ha az időjárás lehetővé teszi, mindezt akár heti 7 napban – mondta Mátyás Csaba, a Mátyás Kft. ügyvezetője.

Erdészeti munkákra elsősorban a forwardereket ajánlom, ezek a típusok egyébként is egyre jobban elterjedőben vannak, bár sajnos a mai magyar fakitermelési díjak nem igazán teszik lehetővé a legideálisabb, több funkciós erdészeti gépek fenntartását. A mai magyar erdőgazdálkodók, és fakitermelő vállalkozók számára ezek a típusok (Rottne, Welte) ma nagyon nehezen érhetőek el – tette hozzá.

traktor

A súly nem akadály, fér még rá bőven – fotó: Odisys Bt.

Az Odisys Bt. álláspontja szerint a legtöbb erdészeti vállalkozás, szinte az utolsó, 2009 körüli pályázat óta nem, vagy csak kis mértékben fejlesztett, és a rendszeres karbantartás ellenére is ezek a gépek már igencsak leharcolt állapotban vannak. Az állami gépbeszerzések pedig centralizáltan valósulnak meg, melyhez egy magánerdész nem fér hozzá, így valójában nagyon nehéz a helyzet.

Az erdők műveléséhez használt eszközök az elmúlt néhány évtizedben forradalmi átalakuláson estek át, ma már nem csak az erdészeti gumiabroncsozás és a gép alját védő páncélzat teszi igazi erdészeti géppé a traktort, hanem rengeteg speciális funkció, mely megkönnyíti és biztonságossá teszi az erdei munkát.

A műszaki és technikai fejlődés elkerülhetetlen volt és lesz is az erdészeti gépek területén, és ez a fejlődés leginkább az automatizálásban mérhető, mellyel egyetemben a gépek kapacitása is egyértelműen megnőtt, ide értve a hidraulikus vezérléseket és a motorteljesítményeket egyaránt. Egy modern erdészeti gépnél a legfontosabb szempont a megbízhatóság, továbbá, hogy képes legyen többféle feladat ellátására is.

traktor

Ahol fűrészelnek, ott hullik a forgács – fotó: Odisys Bt.

Manapság az tapasztalható, hogy a gazdálkodók elsősorban az ár alapján döntenek, és nem számolnak az értéktartás jelentőségével, valamint nagyon fontos befolyásoló tényező az érzelem, vagyis a régebben használt, jól ismert márkájú terméktől nehezen vonatkoztatnak el, kevésbé nyitottak – tudtuk meg Hernek Zoltántól, az Odisys Bt. ügyvezetőjétől.

Az általunk is forgalmazott John Deere traktorokhoz kínálunk az erdészetek elvárásainak megfelelő speciális erdészeti opciókat, legyen az haspáncélzat, erdészeti abroncsozás, tűzminősített kabinvédőkeret, vagy akár speciális rönkrakó adaptáció. Mindemellett kínáljuk a John Deere traktorok specializált változatait, a Kotschenreuther erdészeti gépcsaládot, melyek tökéletesen illeszthetőek az erdészeti elvárásokhoz, hiszen eredetileg is erre tervezték és napjainkban is erre a célra fejlesztik őket. A Kotschenreuther KG által gyártott erdészeti traktorok alapját, azaz a motort és az erőátviteli láncot a John Deere szállítja, majd erre a kiforrott és korszerű alváz-motor fődarabra szerelik fel az ügyfelek egyedi igényei alapján összeállított specifikációnak megfelelő komponenseket – tette hozzá.

Ha a jövőben erdészeti gépet vagy fakitermeléssel kapcsolatos eszközt vásárolna, tekintse meg az Agroinform.hu oldalán található Apróhirdetéseket, illetve szemezgessen nemzetközi Géppiac-ajánlataink között.