A Talaj élete Agroinform webinárium a Magyar Talajtani Társaság országos figyelemfelkeltő kampánynapjáról – „A TALAJ ÉLETE – amit egy szelvény el tud mondani magáról" – tudósított és az ország 6 pontján kisásott talajszelvényt mutatta be részletesen.

"Az ország nemzeti vagyonának majdnem a fele a talaj. Nagyon büszkék is vagyunk rá, milyen hihetetlen talajadottságokkal rendelkezik az ország és milyen hihetetlen nagy a talajok változatossága. Ezt a változatosságot szerettük volna bemutatni a mai kampánynapon, mert az emberek jelentős része úgy gondolja, hogy minden talajszelvény ugyanolyan: a teteje kicsit sötétebb, az alja világosabb" – mondta bevezetőjében dr. Dobos Endre, a Magyar Talajtani Társaság elnöke.

"Amikor az ember látott már több talajszelvényt, akkor kezdi el érteni, milyen nagy a talajok sokfélesége és azt, hogy ezekhez alkalmazkodni kell. Nem lehet ugyanazt a technológiát és megközelítést alkalmazni eltérő tábláknál, de sokszor még egy táblán belül sem" – hívta fel a figyelmet a szakember.

Hozzátette, azt szeretnék bemutatni, hogy egy értő szem olyanokat olvas ki egy szelvényből, amelyre a legtöbben rácsodálkoznak. Ha egy gazda odahív magához egy szelvényleírót, és ő három jellemző helyen ás egyet, majd elmagyarázza mire kellene odafigyelni, melyek azok a jellemző tulajdonságok, amelyek az adott területen a talajtani változatosságot adják, és melyek azok a talajtani változatosságok, amelyhez alkalmazkodnia kell, akkor nemcsak a talajélet, de a termelés hatékonysága is növekedhet. Ha a gazda megismerte a saját földjének a talajtani jellemzőit – a legárulkodóbbakat, a legjellemzőbbeket – akkor már saját maga tudja követni azokat a változásokat, amiket el akar érni.

Nagyon sok olyan dolog van, amit a felszínről nézve nem lát az ember, csak találgat – emelte ki.

"A gazda esetleg kialakít koncepciókat a talajról, amelyek vagy igazak, vagy nem. Miközben, ha ásunk egy szelvényt, akkor láthatóvá válik minden: a talajszelvény különböző szintjei el fogják mondani, hogyan megy benne a víz. Ahogyan megy benne a víz, úgy megy benne a tápanyag, mert a tápanyag nem ugrál száraz lábbal, az mindig csak úszva megy. Tehát, meg kell értenem a talaj hidrológiáját, nedvességáramlási folyamatait, a rétegzettségét, a kémiai adottságait, ami az oldhatóságot befolyásolja, és legfőképpen oda kell figyelnem arra, hogy a talaj élőlény, amely milliárdnyi apró élőlénnyel dolgozik együtt.


A talaj életfunkcióit tápanyaggal fenn kell tartani. Mi a tápanyag? A szerves anyag. Ha van szerves anyag, van élet, ha van élet, van szerkezet. Ebben az esetben nő a szerves anyag, majd növekszik a szerkezet" – mutatta be dr. Dobos Endre az egymásra ható és egymást erősítő folyamatokat a talajban, majd elmagyarázta azt is, hogy az aszály és a belvíz hogyan függ a talajminőségtől.

Kiemelte, hogy a talaj szerkezetéhez élőlény, szerves anyag és humuszanyag kell, valamint odafigyelés kell és tudatos talajhasználat.

Ha ebbe a társadalom bele tud állni, és nincs más választása, bele kell, hogy álljon, akkor sok minden meg fog változni, még a klíma is – emelte ki.


A webinárium keretében a szakemberek Belvárdgyulán, Budapesten két helyszínen, Rádóckölkeden, Szolnokon és Tarnabodon mutattak be egy-egy talajszelvényt. Elmondták milyen egyedi tulajdonságokkal rendelkeznek, mit mesélnek az elmúlt évtizedekről, évszázadokról.

Az alábbi videóban a Kukorica Kör által rendezett tarnabodi talajszelvény-bemutatót láthatjátok, ahol dr. Dobos Endre tartott érdekfeszítő előadást.

Indexkép: Pixabay